Nedostupné zboží šijeme na objednávku, doba dodání 1-2 týdny. Pište!

waxed cotton...wtf?

WAXED COTTON CANVAS alias voskované plátno.

Specifický materiál vynalezený britskými námořníky. Chtěli nepromokavé oblečení a plachty, a tak bavlněné plátno ráchali v kdečem. A směs vosku a parafínu byla tak famózní, že se voskované plátno tradičně vyrábí už fakt dlouho. Teda v Británii má tradici. Vyrábí se všude možně, ale jedinej Britskej má tu sailorskou historii. A to se počítá ;). To mě baví.

 

Vlastnosti toho plátna jsou ale pořád textilní. Vyrábí se v různých gramážích (tloušťkách/pevnosti/síle) a i v různých voskovacích směsích. Není to styl pro každýho. Ale kdo se v něm shlídne, už nemůže jinak. Když plátno v ruce zmačkáte, zůstanou na něm škrábance a zmačkance vidět, jak vosk ustoupí. Jako když ryjete prstem po kůži. Je to vlastnost, kterou buď vyhledáváte nebo nechcete. A my ji zbožňujeme. Hodně to připomíná kůži, je to ale pořád plátno. A to je na tom boží.

Nové voskované plátno se může na omak zdát mastné. Ale nešpiní. Po pár nošeních je ale svrchní vrstva osahá a vosk zůstane jen uvnitř látky. Látka je pak normálně textilní, ale přesto nepromokavá.

 

PRODUKTY z voskovaného plátna jsou nepromokavé, oproti klasické bavlně relativně barevně stálé a oděruvzdorné. Dlouho vydrží a časem získávají ten krásný omšelý vzhled. Milujou ho lidi po celým světě, k nám se teprve pomalinku dostává. Na batohy, tašky, kapsičky, obaly,..ale i bundy má perfektní vlastnosti a je to skvělá alternativa ke kůži, kožence a klasickému plátnu. 

 

ÚDRŽBA je snadná. Klasické nečistoty vydrhnete v umyvadle mýdlem. Jednou za pár let je dobré plátno opět převoskovat textilními vosky, taška pak bude jako nová. 

 

 

Zpět do obchodu