Nedostupné zboží šijeme na objednávku, doba dodání 1-2 týdny. Pište!

O ZNAČCE

Lamoza: i kabelky z přírodních materiálů mohou něco vydžet

Znáte to. Hledáte kabelku. Pořádnou. Co unese všechny vaše nezbytnosti. Co se hodí ke všemu oblečení v šatníku. Pohodlnou a přitom elegantní. Co nezatěžuje přírodu. Co je z lokálních materiálů. Co je vyrobená u nás. Co ji můžete vzít do práce i do kina. A ještě celý rok. Že je to nemožné? Seznamte se s Lamozou!

12maly

 

Jak se zrodila Lamoza

Před lety jsem sháněla kabelku. Přála jsem si, aby snesla mé drsné zacházení. Aby byla z přírodních materiálů, pokud možno z lokální tvorby, minimalistická, zkrátka taková ta universální kabelka, co sedne ke všemu a vydrží roky. Jenže textilní kabelky moje zacházení nezvládaly a celokoženou tašku jsem si nemohla dovolit. „Tak a co teď?,“ říkala jsem si. Nakonec jsem se rozhodla si svou vysněnou kabelku ušít sama. Nejdřív bylo potřeba najít pořádný materiál.

 

V Británii jsem objevila voskované plátno a byla to láska na první pohled. Splňovalo všechny moje nároky. Jenže kvůli poštovnému se mi nevyplatilo objednat si jen jeden metr. Zariskovala jsem, utratila všechny úspory a nakoupila role plátna. Tak nějak za pochodu jsem se naučila šít. Metodou pokus omyl jsem postupně vychytávala jednotlivé detaily. Mými prvními kritičkami byly mé sestry s maminkou, které od té doby dostávaly pravidelně mé kabelky prakticky ke všem příležitostem, jakými byly svátky, Vánoce, narozeniny… Jejich požadavky mi tak pomohly přizpůsobit se individuálním potřebám každé zákaznice. A když pak začaly přicházet přání mých známých a kamarádek na ušití kabelek, rozhodla jsem se jít do toho naplno. A tak vznikla Lamoza.

 

26malyctverec  41malymm

A co je vlastně to voskované plátno?

Specifický materiál vytvořený britskými námořníky. Jelikož potřebovali nepromokavé oblečení a plachty, začali máchat bavlněné plátno v IMG_20201101_094848-01kdečem. A směs vosku a parafínu byla tak skvělá, že se metoda voskovaného plátna ujala a jeho tradice přetrvala dodnes. Tedy hlavně v Británii. Vyrábí se všude možně, ale jedině v Británii má tuto krásnou„sailorskou“ historii. A to mě baví!

Voskované plátno si zachovává své textilní vlastnosti, které obohacuje o nepromokavý film z parafínové složky. Výsledkem je odolnější materiál, který lépe vzdoruje vodě i povětrnostním podmínkám. Díky voskovanému povrchu je nepromokavý a odolnější vůči nečistotám.

Vyrábí se v různých gramážích (rozuměj–  síle materiálu) a lze jej dostat v různě voskovaných variantách. Jestliže plátno v ruce zmáčknete, zůstanou v něm obtištěny jednotlivé sklady, které jsou charakteristické pro tento typ materiálu. Podobně jako když ryjete prstem po kůži. Tento rustikální vzhled je zkrátka vlastnost, kterou buď vyhledáváte nebo nechcete. Není to ale styl pro každého. Každopádně kdo se v něm shlídne, už nemůže jinak. Připomíná kůži, ale je to plátno. A to je na něm tak boží!

Nové voskované plátno se může zdát na omak mastné. Po pár nošeních se však svrchní vrstva osahá a vosk zůstane jen uvnitř látky. Látka si zachová textilní vlastnosti, současně však lépe vzdoruje vodě a odolává oděru. Produkty z voskovaného plátna jsou poměrně barevně stálé, vydrží hrubší zacházení a časem získávají typický omšelý vzhled. Díky své univerzálnosti a udržitelnosti je tento materiál populární i ve světě. Šijí se z něj batohy, tašky, kapsičky, obaly…, ale třeba i bundy. Pro své perfektní vlastnosti je skvělou alternativou ke kůži, kožence a klasickému plátnu. 

 

A tak vznikla lokální česká značka

Dnes pod značkou Lamoza nabízím české tašky z voskovaného plátna. Mám tašky pánské i dámské, velké i malé, městské batohy i cestovní tašky. Nápadů mám plnou hlavu, některé sny splněné, některé na papíře a ty největší zatím v hlavě. Věnuji značce každou volnou chvíli, co rodina dovolí. Někdy to není snadné, ale práci kolem značky miluju a je to další plnohodnotný člen naší rodiny.

Sama ráda podporuji lokální značky a inspiruji se sny a příběhy jiných lidí. Děsně fandím všem, kteří vyměnili svá jistá místa ve firmách za nejisté podnikání na vlastní triko, milujou ho a nevzdávají se i v takto nelehké době. Drobní řemeslníci to fakt dnes nemají jednoduchý, ale jsou to srdcaři, a to je prostě skvělý. To nadšení!

 

A že nutně potřebujete novou kabelku? Mrkněte na moji nabídku

13maly    5maly  6mmm

 

Zpět do obchodu